info @psikoteknikbelgesi.org
0543 858 22 25
(0212) 858 22 25

Ticari araç sürücülerinin alması gereken  psikoteknik belgesi, sürücünün trafiğe çıktığı andan itibaren hafıza, hız kontrolü ve saldırganlık gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanması gereken bir değerlendirme sistemidir. Psikolojik ve bedensel fonksiyonel özelliklerin altını çizen bu uygulama araç kullanıcılarının mutlaka edinmesi gereken belgeler arasında yer alır.

Belli kurum ve kuruluşlardan alınması gereken psikoteknik belgeleri, uzun sürecek sınavlar aracılığıyla alınmaz, tam aksine kısa zamanda ticari araç kullanıcılarının uzman psikologlar eşliğinde gireceği simülatör eğitimi ve testleriyle sonuçlanacak algı testleri programlarıdır.

Yük , Eşya ve Yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari araç sürücüleri almak zorundadır. Ticari taksi, minibüs, otobüs, servis araçları, nakliye ve yük taşıyan araçlar, belediye araçları, tüm ticari araç şöforleri bu kapsamdadır.

Ticari araç kullanan sürücülerinin bedenen ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bu raporu 5 yılda bir almaları gerekmektedir. Bunun sebebi uzun yolculukların ve yılların sizi yıpratmış olma ihtimalidir.

Alkollü araç kullanımından 3. kez ehliyetini aldırmış olan sürücüler (5 yıllığına) süre bitiminde psikoteknik muayeneden geçmelidirler. Bir yıl içerisinde 5 defa hız ihlali nedeniyle ehliyetine el konulanlar süre bitiminde psikoteknik muayeneden geçmelidirler.

Psikoteknik hangi araçlarda zorunlu?

Psikoteknik Belgesini Kimler Alır? Ticari araç kullanan sürücülerin alması gereken src belgesi ile birlikte psikoteknik belgesi, 2918 sayılı karayolları taşıma yönetmeliğine göre, eşya taşıma ve yolcu taşıma araçlarını kullanan sürücülerinin yeterlilik sınavından geçmesini zorunlu kılmıştır

Yazılım Tubitak, Odtü, Bilfen tarafından desteklenmiştir Türk Psikologlar derneğinin resmi onayı ile sistemin yasal mevzuata uygun olarak sürücü ölçme-değerlendirme alanında kullanılabileceği bildirilmiştir

Test cihazımızın ülkemizde geliştirilen ilk ve tek sistem olup tamamen yerli bir yazılım ve donanım ürünüdür Norm değerleri yüzde yüz Türk sürücülerinden toplanan verilerden oluşturulmuştur Sistemde zihinsel ve psiko-motor becerileri ölçen 12 farklı test ve güvenli sürücülük davranışlarını, alışkanlıklarını ve kişilik özelliklerini ölçen bir kişilik-güvenlik bataryası bulunmaktadır. Test sonuçları hakkında ayrıntılı raporlama ve yazıcı çıktısı alınabilmektedir. Dokunmatik ekran ve kalemi ile sistem kullanımı kolaylaştırılmıştır. Teste giren sürücü webcam ile görüntülenerek 3 farklı zamanda fotoğrafı çekilmektedir